Congratulations to the 2019 Emmy Nominees

By The Second City | Jul 16, 2019

Congratulations to all the Second City alumni–as well as former Second City Touring Company members and Second City Training Center faculty and graduates–who received 2019 Emmy nominations today, including:

Alan Arkin (Second City Chicago), Supporting Actor in a Comedy Series – The Kominsky Method

Ashley Nicole Black (Training Center faculty), Outstanding Writing for a Variety Series – Full Frontal with Samantha Bee

Stephen Colbert (Second City Mainstage, e.t.c., Northwest), Variety Talk Show/Outstanding Interactive Program/Outstanding Writing for a Variety Series – The Late Show with Stephen Colbert

Paul Dinello (Second City Mainstage, Northwest), Outstanding Writing for a Variety Series – The Late Show with Stephen Colbert

Ariel Dumas (Touring Company), Outstanding Interactive Program/Outstanding Writing for a Variety Series – The Late Show with Stephen Colbert

Alison Gates (Touring Company), Outstanding Writing for a Variety Series – SNL

Bill Hader (Second City Hollywood grad), Lead Actor in a Comedy Series/Outstanding Directing for a Comedy Series/Outstanding Writing for a Comedy Series – Barry

Jenny Hagel (Second City Detroit, Denver), Outstanding Writing for a Variety Series – Late Night with Seth Meyers

Eugene Levy (Second City Toronto, SCTV), Lead Actor in a Comedy Series – Schitt’s Creek

Alan Linic (e.t.c.), Outstanding Writing for a Variety Series – SNL

Julia Louis-Dreyfus (Touring Company), Lead Actress in a Comedy Series – Veep

John Lutz (Touring Company), Outstanding Writing for a Variety Series – Late Night with Seth Meyers

Jane Lynch (Touring Company), Guest Actress in a Comedy Series – The Marvelous Mrs. Maisel

Adam McKay (Second City Mainstage, e.t.c.), Outstanding Directing for a Drama Series – Succession

Catherine O’Hara (Second City Toronto, SCTV), Lead Actress in a Comedy Series – Schitt’s Creek

Bob Odenkirk (Second City Mainstage), Lead Actor in a Drama Series – Better Call Saul

Punam Patel (e.t.c.), Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series – Special

Asher Perlman (e.t.c.) Outstanding Writing for a Variety Series – The Late Show with Stephen Colbert

Amy Poehler (Touring Company), Host for a Reality or Competition Program – Making It; Outstanding Writing for a Comedy Series – Russian Doll

Katie Rich (Second City Chicago Mainstage), Outstanding Writing for a Variety Series – SNL

Amber Ruffin (Second City Mainstage, Denver), Outstanding Writing for a Variety Series – Late Night with Seth Meyers

Amy Sedaris (Second City Mainstage, Northwest), Variety Sketch Series – At Home With Amy Sedaris

Brian Stack (e.t.c.), Outstanding Writing for a Variety Series – The Late Show with Stephen Colbert

John Thibodeaux (Touring Company), Outstanding Writing for a Variety Series – The Late Show with Stephen Colbert

…And a special mention for HBO’s Outstanding Documentary or Nonfiction Special nomination for Love, Gilda.

Hilarious Right? Follow the Second City For More